Iga inimene, kes on vähemal või rohkemal määral raskustega treeninud teab, mis tunne on kui üks kehaosa on teiset tugevam. Üldiselt saab see alguse juba kasvueas, kuna meil kõigil on üks kehapool domineerivam kui teine ning selle tõttu, kasutame ka igapäeva tegevustes seda domineerivat kehapoolt rohkem. Näiteks väga tavaline on kui paremakäelisel inimesel on vasak käsi natuke nõrgem. Valdaval enamusel on see erinevus õnneks nii väike, et ei põhjusta mingeid probleeme. Ei ole midagi hullu, kui jõuad raskustega treenides seerias, ühe poolega korduse võrra rohkem teha. Selline 5% kuni 10% erinevus võib aja jooksul ise tasakaalustuda ning Fitnessi ala huviliste rahustuseks võib öelda, et lihase välimuses on visuaalselt seda väga raske märgata ka vilunud vaatlejal.
Probleemid tekivad aga suuremate erinevuste korral (erinevus 20%-50%) ning siis on vaja juba treeningkava spetsiifikat vastavalt kohandada, kuna laiemalt levinud harjutused võivad olukorda hoopis halvendada ning probleemi süvenedes tekib suur oht vigastusteks, mis halvimal juhul võib rikkuda harrastaja või sportlase karjääri.
Kes on ohustatud?
Ohustatud on enamus füüsiliselt nõudlike alade sportlased, nagu jõutõstmine, Kulturism, Fitness, Jooksmine, Ujumine, Rattasõit ning loomulikult ka spordialad, kus kasutataksegi peamiselt ühte domineerivat kehapoolt, nagu näiteks Golf ja erinevad pallimängud. Soovitan kõigil nende spordialade harrastajatel sellele tähelepanu pöörata, kuna vastasel juhul on ainult aja küsimus, kuna see hakkab trenni ning elukvaliteeti segama. Samuti tuleb võistlevatel sportlastel suureks kasuks, kui nende mõlemad kehapooled on hästi arendatud, kuna see annab tugeva eelise vastase ees.
Mis võib juhtuda?
Kui üks kehapool on teisest tunduvalt tugevam, siis sellises seisundis treenimine hakkab varem või hiljem põhjustama lihasvalu ning liigese probleeme. Sest teatud lihased peavad hakkama selle erinevuse tasakaalustamiseks rohkem tööd tegema, mis omakorda põhjustab nende lihaste ülekoormuse. Kui teed harjutust, mis kasutab korraga mõlemat kehapoolt (näiteks seistes surumine), töötavad Sinu tugevama kehapoole lihased nii, nagu peaksid, kuid nõrk kehapool peab seda kompenseerima, rakendades valed lihased sama liigutuse läbimiseks. Samuti on nõrgad lihased üleüldse vigastustele vastuvõtlikumad.
Traditsioonilise treening meetodiga, mis hõlmab mõlemat kehapoolt korraga, võtab tugevam pool alati suurema koormuse enda peale ja see omakorda ainult süvendab probleemi ning nõrgem pool jääb veelgi nõrgemaks ja tugevam saab tugevamaks. Fitnessi austajatele on see suur murekoht, kuna proportsioonid kehapoolte vahel lähevad paigast, mis rikub ka üldise välimuse ja raskem on säilitada korrektset tehnikat harjutuste sooritamisel. Teistel aladel, näiteks jooksjatel, võivad tekkida tugevad lihas ja liigesevalud põlves, puusas või labajala piirkonnas.
Mida teha, et seda vältida?
Kõige lihtsam viis kuidas seda vältida on kõigepealt testida ennast. Seda võib teha koos treeneri, füsioterapeudiga või iseseisvalt. Ühe kehapoole tugevust saab testida erinevat unilateraalsete harjutustega, mida tuleb sooritada ühele ja teisele poolele eraldi ning seejärel hinnata vastavalt tulemusele, kas ja kui suur erinevus lihaste jõus ja vastupidavuses esineb. Juhul kui probleem ei ole jõudnud veel süveneda, võib ennetavalt lisada enda treeningkavasse harjutusi, mis treenivad kehapooli eraldi.
Kuidas seda probleemi lahendada?
Siinkohal soovitan pöörduda pädeva füsioterapeudi või treeneri poole, kelle abiga saab kõige kiiremini probleemid lahendatud. Peale täpsemate probleemikohtade kaardistamist saab treener koostada spetsiaalse programmi, milles on määratud individuaalselt sobivad harjutused ja koormus ning treeningu maht.
Parim viis asjade ühtlustamiseks on keskenduda unilateraalsetele harjutustele, mis treenivad kehapooli eraldi.
Kuidas seda täpsemalt teha:
- Vali sobivad harjutused.
- Alusta treeningut nõrgema poolega.
- Määra raskus nõrgema poole järgi.
- Hoia korduste arv mõlemal poolel sama.
Niimoodi treenides võib tunduda, et tugevam kehapool ei saa piisavalt koormust. Kuid eesmärk ongi lihtsalt säilitada tugevama poole lihasmassi seni, kuni nõrgema poole lihased arengus tugevamale järele jõuavad.
Selline sai minu artikkel lihaste tasakaalutusest. Kui sul on midagi lisada või soovid lihtsalt arvamust avaldada, siis kirjuta palun alla kommentaaridesse. Küsimuste korral saada mulle e-kiri.