Kui tahad teada, kuidas kiirendada enda ainevahetust ja kui palju abi on sellest kaalulangetamisel, siis siit saad vastuse.
On väga laialt levinud kuuldus, et just ainevahetusest ja selle kiirusest oleneb see, kui hästi või halvasti õnnestub meil kaalulangetus ning on peamine põhjus miks mõned inimesed on paksud ja teised kõhnad. Kuid ennekõike vaatame lähemalt, mis see ainevahetus üldse on.
Mis on ainevahetus?
Ainevahetus ehk metabolism on kõigi rakus toimuvate (ensüümi) reaktsioonide kogum. Ainevahetus on organismi elutegevuse aluseks. Inimese ainevahetus on äärmiselt keeruline, selles osaleb ligikaudu 30 000 valku, millest kuni 4000 on ensüümid. Tinglikult võib ainevahetuse jaotada katabolismiks ja anabolismiks (lõhustamis- ja sünteesiprotsessideks).
Ainevahetuse põhifunktsioonid on järgmised:
- toitainete lõhustamine, imendumine (seedimine) ja kasutamine,
- ehitusmaterjaliks kehaomaste biomolekulide sünteesil,
- energia tootmiseks,
- ainevahetuse lõpp-produktide liia väljutamine, kehavõõraste ühendite kahjutustamine ja väljutamine.
Ainevahetuse põhiprotsessid on kõikidel inimestel identsed! Kuid erinevate ensüümide töökiirused (aktiivsused) erinevatel inimestel ei pruugi olla alati täpselt samasugused, võib ainevahetus, kiiruse mõttes, erineda.
Lühidalt on ainevahetus keha võime läbi keemiliste protsesside kas toota, säilitada või lagundada erinevaid aineid.
Mida tähendab omada kiiret või aeglast ainevahetust?
Millest sõltub ainevahetus kiirus?
- Vanus
- keha rasva sisaldus
- lihasmassi suurus
- kilpnäärme talitlus
Kuidas mõjutab ainevahetus kiirus rasvapõletust?
Nagu paljud juba teavad siis selleks, et kaalulangetada on vaja tarbida vähem energiat (kaloreid), kui kulutad. Ühesõnaga on vaja saavutada organismis kalori defiitsiit. Kui keha toidust enam piisavalt energiat ei saa, võetakse see energia varudest ning üks peamistest energiavarudest organismis on rasvkude. See kõik on väga lihtne ja loogiline ning toimib kõigil.
Nüüd kui selles osas on kõik paigas ning dieedil olles kaal ka langeb on kõik hästi, kuid tavaliselt mitte väga kauaks. Nimelt on meie organismil üks väga hea oskus, milleks on kohaneda igasuguse uue olukorraga ning negatiivne energia tasakaal ei ole siinkohal mingi erand.
Toon ühe tüüpilise näite. Kui inimene on otsustanud kaalu langetada siis tahab ta seda teha võimalikult kiiresti. See on täiesti normaalne, kuid probleemid tekivad siis kui me ei tea täpselt mida teha. Näiteks alustatakse dieeti suure hooga, vähendades toidukoguseid ja lisades palju aeroobset treeningut siis alguses loomulikult kaal langeb kiiresti, kuid aeglustub või koguni peatub üsna ruttu. Ehk kui oled mõnda aega juba dieedil olnud ja enda toidukoguseid tunduvalt vähendanud, siis keha harjub sellega ära ning tasakaalustab sissetuleva energia väljaminevaga. Lisades siia veel ka hulganisti treeninguid, langeme veel suuremasse kalori defiitsiit ning olukord süveneb veelgi. See tähendab, et kui me tarbime vähem, siis automaatselt ka kulutame vähem kaloreid. Selle tagajärjel aeglustub või koguni peatub ka kaalulangus. Peamiselt põhjustab seda aeglustunud ainevahetus ning mingil määral ka alateadlik aktiivsuse vähenemine. Ehk lihtsalt liigutame vähem nii, et ei pruugi sellest ise arugi saada. Kuidas seda vältida ning hoida kaalulangus toimivana, selleks peame ergutama enda ainevahetust.
Kuidas hoida enda ainevahetust erksana?
Eelnevalt saime selgeks, et mida vähem energiat me tarbime, seda enam meie ainevahetus aeglustub ning aina vähem energiat meie organism kulutab. Üks võimalus kuidas kaalulangus toimivana hoida on pidevalt vähendada enda toidukoguseid või tõsta aktiivsust, ehk teha rohkem trenni. Kuid lõppmatuseni see kesta ei saa, kuna varem või hiljem jõuame punkti, kust enam edasi minna ei ole võimalik. Sest enesetunne muutub väljakannatamatult kehvaks ning nälg on nii suur, et võtab ”silmanägemise” ära. Lõpptulemuseks võib olla täielik allaandmine ning meeletu ülesöömine, mille tulemusena võib inimene lõpetada suurema kaalunumbriga kui dieedi alguses oli. Nimetan seda olukorda põrunud dieediks ning tuleneb see sellest, et dieedil olev inimene süstemaatiliselt rikub enda ainevahetust ennast pidevalt näljutades ning lõpuks, suurest meeleheitest õgima hakates, ületab enda kaloraaži niivõrd palju, et organismil ei jää muud üle, kui kõik see üleliigne energia rasvana talletada. Õnneks on võimalik teadlikult tegutsedes seda probleemi vältida.
Kui tahad, et sinu kaalulangus oleks võmalikult sujuv ning jätkusuutlik siis tuleb hoida enda ainevahetus terve ja toimiv. Selleks peaks juba enne dieedi alustamist see töötama täis tuuridel. See tähendab, et sinu päevane energia tarbimine peaks olema võimalikult suur, ilma kaalust juurde võtmata. Teisisõnu peaksid sööma vähemalt nii palju kaloreid kui näeb ette sinu PEV ehk päevane energia vajadus. Kuidas seda arvutada saad lugeda SIIT. Nii saad teada mis seisus on sinu ainevahetus. Näiteks kui minu PEV on 2500 kalorit ja kui ma reaalselt tarbin ka iga päev nii palju energiat, umbes kahe nädala vältel ning samal ajal kaal püsib muutumatuna, siis võib järeldada, et minu ainevahetus on korras ning keha suudab selle energia ära põletada. Kui aga kehakaal tõuseb, tähendab see seda, et kas olen teinud enda PEVi arvutades vea või on minu ainevahetus aeglasem ning tuleb kaloraaži vähendada. Juhin siinkohal tähelepanu veel sellele, et teadaolevalt on kõikide inimeste ainevahetus erinev ning sellepärast võib igasuguste valemitega arvutamine olla ebatäpne. Kes ei ole varasemalt enda energia tarbimist jälginud, sellel võib olla alguses keerulisem leida enda PEV kuna see nõuab nädalate pikkust jälgimist ja katsetamist. Õnneks ei olegi fitnessiga alustajatel vaja mingisugust piinlikku täpsust taga ajada. Alustuseks piisab, kui võtta see valemitega arvutatud tulemus ning vastavalt sellele, kas eesmärgiks on kaalu tõsta või langetada, teha vastavad täiendused ning protsessi jälgida ning vajadusel kohandada.
Kui aga oled juba mõnda aega dieedil olnud ning avastad, et sööd tunduvalt vähem kui sinu PEV ette näeb, kuid kehakaal ei lange. Siis soovitan tasapisi enda kaloraaži suurendada kuni PEV-ni ning alustada uuesti n-ö nullist. Seda võib nimetada dieedi puhkuseks ning tegemist on suurepärase meetodiga, kuidas ainevahetust turgutada. Kui seda õigesti teha ei ole vaja karta, et raske vaevaga kaotatud kilod nüüd tagasi tulevad ja tuleb otsast peale alustada. Pigem vastupidi. Paljudel juhtudel hakkab kaal hoopis suure hooga langema, kuna ainevahetus kogub tuure kiiremini kui oodata oskasid. Ja isegi kui kaal veidi tõuseb, ei tähenda see veel rasvade ladestumist. Tegemist on kaalutõusuga vedeliku arvelt, sest esimese asjana täidab keha enda peamised energia varud glükogeeni näol ning see võib olenevalt lihasmassi suurusest olla 1 – 3kg koos veega. Teine hea asi on see, et peamine koht kuhu see vesi läheb on lihased ning tänu sellele muutuvad need täidlasemaks ning üldine välimus atleetlikumaks. Täpsemalt dieedipuhkusest ja muudest nippidest kuidas kaalulangetamist meeldivamaks muuta, kirjutan tulevastes artiklites.
Kokkuvõtteks tahan öelda, et kuna kogu see protsess võib tunduda alguses keeruline, ei ole vaja selle pärast liigselt muretseda. Alusta tasapisi ning küll aja jooksul kõik selgmaks ja lihtsamaks muutub. Püüa olla aktiivne ning ära jää diivanile molutama. Kui on küsimusi või abi vaja, siis olen valmis hea meelega aitama. Samuti, kui soovid lihtsamat ja kiiremat lahendust siis liitu minu teenusega, milles teen suure osa tööst sinu eest ära ning soovitud tulemused on garanteeritud.
Selline sai minu artikkel ainevahetuse kiirendamisest. Kui sul on midagi lisada või soovid lihtsalt arvamust avaldada, siis kirjuta palun alla kommentaaridesse. Küsimuste korral saada mulle e-kiri.