You are currently viewing Kuidas periodiseerida lihaste kasvatamist ja kaalulangetust?

Kuidas periodiseerida lihaste kasvatamist ja kaalulangetust?

Kui tahad teada, kas peaksid kõigepealt rasvapõletama, lihaseid kasvatama või hoopis mõlemat korraga, siis siit saad vastuse.

Meil kõigil on oma eesmärk kuhu tahame jõuda. Olgu selleks siis tervislikum eluviis, rohkem jõudu ja vastupidavust või jumalik rannakeha. Igal juhul ei tea me tihti, kuidas sinna eesmärgini kõige kiiremini jõuda. Olen isegi sama küsimuse ees olnud ning sellepärast otsustasin teiega jagada seda mida olen õppinud, et aidata teil õigeid valikuid teha. Kõik kes minu artikleid lugenud on ning kes on fitnessiga tegelenud või parasjagu tegelevad teavad, kui oluline roll on lihasmassi arendamisel, kui eesmärgiks on ilus, tugev, atleetlik figuur. Kuid mida paljud võib olla ei tea on see, kuidas seda efektiivselt arendada ning millised on ideaalsed tingimused lihaskasvuks.

Lihased kasvavad meie organismis läbi valgusünteesi. Valgusüntees ehk valgu biosüntees lihases on valkude moodustamise protsess rakkudes, läbi mille kasvavad meie lihased suuremaks ja tugevamaks. Valgusünteesi stimuleerimiseks ja lihaskasvu kiirendamiseks peame lisaks jõutreeningule ka varustama keha vajalike toitainetega, eriti valkudega. Samuti lisaks piisavale valgukogusele peame toidust saama piisavalt energiat ning sööma natuke rohkem  kui kulutame. Sellega on tagatud ideaalsed tingimused lihaskasvuks, kuid mitte rasvapõletuseks. Siinkohal tekib probleem, sest maksimaalseks rasvapõletuseks on vaja tarbida vähem energiat, kui kulutame. Ehk peame olema kalori defitsiidis, kuid sellises olekus on valgusüntees tugevalt pärsitud. 

Kokkuvõttes, kui tahame endale jumalikku rannakeha, peame lihasmassi suurendama ning rasvaprotsenti vähendama. Paraku ”naturaalsel” treenijal, on mõlemat samaaegselt ja efektiivselt võimalik saavutada ainult juhul, kui tegemist on algajaga või inimesega kes on väga kaua trennist eemal olnud. Siia alla kuuluvad ka need, kes on küll aastaid treeninud, kuid mitte teadlikult ning teinud palju vigu. Ülejäänutel tuleb teha valik kas alustada rasvapõletust (kaalulangetus periood) või lihaste kasvatamist (massiperiood). 

Järgmine küsimus on kuidas teha kindlaks, kas esimese asjana lihaseid kasvatada, ehk alustada massiperioodi. Rasvapõletada, ehk alustada kaalulangetus perioodi või mõnel juhul isegi mõlemat korraga.

Tihti peale peeglisse vaadates avastad,  et oled olukorras kus ei tea täpselt mida edasi teha. Näiteks kui rasva on kogunenud juba oma jagu ning suureks sooviks on lihased nähtavale tuua. sellisel juhul oleks mõistlik alustada kaallangetamisega ning viia organism kalori defitsiiti. Samal ajal aga tahaksid lihasmassi suurendada, sest kui seda lihasmassi liiga vähe on, võib juhtuda, et pärast kaalulangetust näeme välja väga kõhetud ja kondised. 

Õige valiku tegemiseks, pead välja selgitama mis on sinu rasvaprotsent (kuidas seda teha loe SIIT). Sest kui sinu rasvaprotsent on üle 16% ( naistel 26%) siis oleks mõistlik alustada kaalulangetamisega. Kui aga 10% (naistel 20%) või alla selle siis võib julgelt alustada lihaste kasvatamisega. 

Kui sinu rasvaprotsent on rohkem kui 16% (naistel 26%) siis soovitan kõigepealt vähendada selle kuni 10%-ni (naistel 20%-ni), enne kui alustad massi perioodiga. Kuna nagu eelnevalt juba mainisin, et parimaks tingimuseks lihaste kasvatamisel on tarbida rohkem energiat kui kulutad. Seetõttu koos lihastega kasvab ka rasvamass ning ei ole mõistlik seda veelgi kõrgemaks ajada. Liigne rasv ei ole enam tervislik ning teeb kogu ülejäänud protsessi raskemaks.

1. Liiga kõrge rasvaprotsent vähendab insuliini tundlikkust.

Insuliin transpordib toitaineid kudetesse, kaasarvatud lihastesse ning samuti täidab glükogeeni varud. Kõik see on väga oluline efektiivseks treeninguks ning taastumiseks. Sest kui insuliini tundlikus on madal ei õnnestu toitaineid ega energiat efektiivselt lihastesse transportida ning enamus toitainetest talletatakse rasvavarudesse. See omakorda muudab mitmeid teisi protsesse organismis, mis teevad meie teekonna parema välimuseni palju raskemaks. 

2. Pikendab liialt kõrge rasvaprotsent kaalulangetus perioodi.

Kaalulangetus periood peaks olema võimalikult lühike. Kuna mida kauem pidevas energia defitsiidis olla, seda rohkem kannatab meie organism ning vähem aega jääb massiperioodile. Tekivad probleemid nagu lihasmassi liigne vähenemine, tugev energia langus ja halb enesetunne.

3. Vähendab motivatsiooni.

Kui rasvaprotsent liiga suureks on läinud, siis varjab rasvakiht kogu meie raske vaevaga treenitud lihased ning võib isegi jääda mulje nagu oleksime kaotanud lihasmassi. Teiseks tekib küsimus, miks ma üldse vaeva näen ja rasket trenni teen, kui peegelpilt ei parane vaid hoopis halveneb. See kõik mõjub laastavalt meie motivatsioonile, et edasi minna. 

Kokkuvõte

Kui sinu rasvaprotsent on 10% või vähem (naistel 20% või vähem), siis soovitan alustada massiperioodi ning võimalikult palju lihasmassi kasvatada. Siinkohal mainin ära, et massiperiood ei ole hädavajalik ning on mõeldud inimesele kes tahab võimalikult kiiresti lihasmassi suurendada. Inimesele kelle eesmärgid on tagasihoidlikumad, näiteks lihtsalt sale ja veidi toonuses keha, piisab kui olla säilitus faasis ning tarbida sama palju energiat kui kulutad. Samuti on võimalik lihaseid arendada ka kalori defitsiidis olles, kuid aeglasemas tempos. 

Kokkuvõttes, kui soovid võimalikult efektiivset lihaskasvu on parim aeg teha seda siis kui sinu keha rasvaprotsent on madal. Kuna insuliini tundlikus on kõrge siis on ka rasvade ladestumine takistatud ja testosteroon laes ning isegi kerges energia ülekülluses olles ei lisandu märkimisväärselt rasvamassi. Kuidas aga efektiivselt lihaseid kasvatada ja mitte paksuks minna, saad lugeda SIIT

Selline sai minu artikkel kaalulangetuse ja lihaste kasvatamise periodiseerimisest. Kui sul on midagi lisada või soovid lihtsalt arvamust avaldada, siis kirjuta palun alla kommentaaridesse.

Lisa kommentaar