You are currently viewing Mida teha kui kaal enam ei lange

Mida teha kui kaal enam ei lange

Kui tahad teada mida teha, kui peale pikemat aega dieedil olemist on kaalulangus peatunud ning ei oska enam edasi minna. Siis enne kui loobud, loe edasi. 

Paljud inimesed kes on varasemalt fitnessiga tegelenud või minu artikleid lugenud kindlasti juba teavad mis asi on energia tasakaal ning kui oluline see on kaalu langetamiseks. Kuid kuidas seletada olukorda milles inimene, kes on mitu kuud juba dieedil olnud, kaotanud mitmeid kilosid ning jälgib hoolikalt mida ja kui palju sööb. Kuid vaatamata sellele ja olenamatta pingutustest kaal enam ei lange.

See on väga levinud probleem, mis rikub kogu dieedi ning paneb meid väga raskesse olukorda. Teadmatusest põhjustatuna, hakkab dieedil olev inimene otsima vigu sealt, kus neid tegelikult ei ole ning olukord halveneb veelgi. Lõpptulemuseks võib olla dieedi katkestamine ja paremal juhul oleme alguspunktis tagasi. Kuid halvemal juhul lõpetame veel suuremas ülekaalus, kui enne dieedi algust olime. Põhjuseks meeletu ülesöömine, et leevendada suurt masendust, mis tekib peale suurt läbikukkumist ja käegalöömist. Õnneks on teadlikult tegutsedes seda kõike võimalik vältida. 
Dieedil olemine on raske ja see on täiesti loomulik, sest inimese organism ei taha energia defitsiidis olla. Ja mida kauem me oma keha sellises alatoitunud seisundis hoiame, seda raskemaks läheb. Viimaks hakkab organism otsima väljapääsu, et taastada tasakaal sissetuleva ja väljamineva energia vahel. 
Kuna dieedil olles me toidust enam piisavalt energiat ei saa, tuleb seda võtta energia varudest. See on iseenesest hea, kuna peamiseks energiavaruks on rasvkude, millest me tahamegi vabaneda. Aga aja möödudes, kui seda varu vähemaks jääb, hakkab keha otsima teist väljapääsu. Selleks reguleerib organism meie hormoone nii, et väheneb energia kulu ja kaalulangus aeglustub või koguni peatub. Siin peitub ka põhjus, miks me ennast dieedil olles tihti laisana ja väsinuna võime tunda.
Peamine viga mis sellises olukorras tehakse on et, suurendatakse järsult aeroobse treeningu mahtu ning vähendatakse toidust saadavat energiat kõvasti alla hädavajaliku, ehk baasainevahetusele vaja oleva hulga. 

Aga mida siis teha, et dieet oleks sujuvam ning jätkusuutlikum

Esiteks tuleks juba enne dieedi algust veenduda, kas sinu ainevahetus on piisavalt ergas, et üldse dieeti alustada. Kui ei ole, siis oleks mõistlik seda pisut turgutada. Selleks tuleb aeglaselt suurendada enda päevast kaloraazi, kuni teatud piirini ning pidevalt protsessi jälgida ja vastavaid kohandusi teha.
Aga miks see oluline on? See on oluline sellepärast, et saaksid võimalikult palju süüa dieedil olles. Näiteks kui oled oma keha harjutanud vähem sööma, olgu see siis teadlikult või kogematta. Siis sellises seisundis dieeti alustades, tuleb neid toidukoguseid veelgi vähendada ning lõpuks võib juhtuda, et peale kerget hommikuputru ja lõunast võileiba on juba pävane kaloraaz täis ning terve ülejäänud päev peab näljas olema.
Sellist dieeti ei soovitaks küll kellegile. Kuna see ei ole jätkusuutlik ning nii vähese toidukogusega on väga keeruline saada piisavalt eluks vajalikke vitamiine, mineraale ja teisi vajalike toitaineid.
Teiseks tuleks dieedil olles sujuvalt vähendada enda päevast tarbitavat kaloraazi või tõsta füüsilist aktiivsust. Ehk ei ole mõistlik kohe ”pea ees vette hüppata” ning julmalt ennast näljutama ja ületreenima hakata. Vastasel juhul on ummikusse sattumine kiire tulema.
Kolmandaks tuleks pidevalt protsessi jälgida ning regulaarselt ennast kaaluda ja muid mõõtmisi teostada. Sest ainult niimoodi saame vältida kõrvalekaldeid ning veenduda, et oleme õigel rajal. 
Mis veel mõõtmistulemustesse puutub, siis väga oluline on mitte liialt numbritele keskenduda, vaid jälgida muutuseid rohkem tervikuna. Täpsemalt, tuleks näiteks ennast iga päev kaaludes, tulemus üles märkida ning rohkem sellele mitte tähelepanu pöörata. Alles nädala lõpus, kui on aeg kokkuvõtteid teha, siis võtta need tulemused ette ja arvutada nädala keskmine. Just keskmine arv on see, millest juhindume ja vajadusel kohandusi teeme. 
Viimaseks oluliseks asjaks on anda oma kehale puhkust, kui ta seda nõuab. Pean silmas siin mitte ainult korralikku unerežiimi, vaid puhkust kõigest mis meie organismi liialt kurnavad. Näiteks liigne stress, pikkale veninud dieet ja ületreening. Need kõik mõjutavad tugevalt meie progressi igas vallas, kaasaarvatud kaalulangetamises. 

Lühidalt öeldes, kui oled oma dieediga totaalselt ummikusse jooksnud, siis on parim lahendus dieedipuhkus.

Dieedipuhkus on meetod mida rakendatakse, kui peale pikka aega kaloreid piirates on kaalulangus peatunud, olenamatta pingutustest suurendada aeroobse treeningu mahtu ning alandada päevast kaloraazi piirini, millest enam üle minna ei ole mõistlik ega tervislik. Selleks suurendatakse ettevaatlikult päevast kaloraazi kuni säilitusfaasini ning veedetakse mõnda aega seal. Selliselt taastub ainevahetus kiirus tagasi peaaegu samasse seisundisse, milles oli enne dieedi algust ning saame alustada otsast peale, rohkem süüa ja samal ajal rasva põletada.

Selline sai minu artikkel sellest mida teha, kui kaal enam ei lange. Kui sul on midagi lisada või soovid lihtsalt arvamust avaldada, siis kirjuta palun alla kommentaaridesse. Küsimuste korral saada mulle e-kiri.

Lisa kommentaar