Kui tahad teada kuidas võimalikult kiiresti ja efektiivselt lihasmassi juurde saada, siis siit saad vastuse.
Põhitõed kuidas lihased kasvama saada
Esmalt räägime loomulikult toitumisest, sest ükskõik mida me jõusaalis ka teeme, kui me ei varusta enda organismi vajalike toitainetega, ei saa häid tulemusi loota. Seepärast rõhutan, et kõige olulisem on piisavalt kaloreid ning valku tarbida. Muidugi on olulised ka teised toitained, kuid just valgud kipuvad keskmise eestlase menüüs tahaplaanile jääma ning on kriitilise tähtsusega, kui räägime lihaste kasvatamisest.
Valkudega on soovitatav katta olenevalt enda aktiivsuse tasemest 10–40% päevasest toiduenergiast. Inimene, kelle energiavajadus on 2000 kcal, peaks päevas tarbima: 0,1 x 2000 kcal/4 kcal = 50g kuni 0,40 x 2000 kcal/4 kcal = 200 g valke, kuid mitte üle 250g päevas. Sest valke on võimalik üle tarbida. Tervel inimesel ei tohiks probleeme tekkida. Täpsemalt kui palju ja mida süüa, saad lugeda SIIT.
Teiseks, ärge kartke süsivesikuid, kuna need on meile põhiliseks energia allikaks ning nende puudus mõjutab otseselt meie treeningu efektiivsust. Mida rohkem energiat meil treeningu ajal on seda paremad tulemused saavutame. Samuti on kõrge süsivesikute sisaldusega dieet palju meeldivam ning jätkusuutlikum, kuna sellised toidud on rohkem rahuldust pakkuvad. Soovitan süsivesikuid tarbida umbes 40% ulatuses enda päevasest energia vajadusest. Täpsemalt loe SIIT.
Järgmiseks räägime mida on vaja teha, et lihaskasvu stimuleerida, kuna see on teine väga oluline teema. Ning mis on üheks enamlevinud põhjuseks, miks paljud lihaste kasvatamises põruvad. Kõige parem viis selleks on loomulikult jõuteening, sest kui saame tugevamaks kasvame ka suuremaks. Kuid siinkohal on oluline milliseid harjutusi teha, ning kui palju ja kui pikalt treenida. Järgnevalt toon välja põhi punktid millele keskenduda, et saavutada maksimaalsed tulemused.
1. Leia enda jaoks sobiv treening programm
2. Keskendu suurtele lihaskruppidele
Keskendu treeningul suurtele lihaskruppidele, nagu selg, rind, jalad, õlad. Sellega saavutame kõige kiirema lihaskasvu ning tugeva, atleetliku välimuse. Selleks, alusta igat treeningut kõige raskemast, ehk suure lihaskrupi treenimisega ja vabade raskustega (trenažöörid ei ole hädavajalikud ning need jätame pigem treeningu lõppu). Põhilised harjutused on kangiga rinnalt surumine, jõutõmme ja selle erinevad variandid, kangiga kükid, seistes kangiga surumine ning lõuatõmbed, võimalusel lisaraskusega.
Näiteks, surumispäeval soovitan teha alustuseks rinnalt surumist kangiga (nii horisontaal kui ka kaldpingil), rööbaspuudel surumist ning seejärel seistes või istudes surumist kangi või hantlitega. Järgmiseks lihtsamad harjutused, nagu küünarvarre sirutused triitsepsile ja tõsted hantlitega õlgadele ning harjutused trenažööridel.
Teiseks, tõmbamispäeva alustame jällegi kõige raskemast, milleks on jõutõmbe variandid ning seejärel näiteks lõuatõmbed, kangi tõmbed vastu kõhtu, õla tõsted kangi või hantlitega ja küünarvarrte kõverdused kangi või hantlitega ning harjutused trenažööridel.
Kolmandaks jalapäeval soovitan alustuseks teha kangiga kükke ja selle erinevaid variatsioone. Seejärel näiteks jõutõmme sirgete jalgadega, jalapress, väljaasted, sääre sirutus ning kõverdus ja harjutused trenazööridel.
3. Treeni suurte raskustega
Kõiki põhiharjutusi tuleks sooritada võimalikult suure raskusega, millega suudaksid korrektse tehnikaga teha vähemalt neli kordust, kuid mitte oluliselt üle kahesa korduse, ehk treeni madala kordusvahemikuga(4x-8x). Kui suudad rohkem kui 8x siis on aeg raskust suurendada. Niimoodi treenides saame kiiresti tugevaks ning väldime ületreenimist. Põhiharjutuste puhul soovitan vältida väga pikki seeriaid nagu 12 kordust ja enam, kuna võib tulla probleeme taastumisega ning suureneb oht vigastuste tekkimiseks. Pikemad seeriad (8x – 16x) jätame trenazööride harjutustele ning väiksematele lihaskruppidele, nagu käelihased, kõhulihased ja õla lihased.
4. Progressiivne ülekoormus
5. Jälgi enda arengut
Omast kogemusest võin öelda, kui oluline on jälgida enese arengut. Olin isegi üks nendest meestest, kes käis trennis sisetunde järgi raskuseid ühest kohast teise liigutamas. Tõstes ühte ja sama raskust, ühe ja sama koduste arvuga ning nähes mitte mingisugust arengut, ega muutust enda kehas. Kuni lõpuks avastasin enda jaoks viisi, kuidas oma arengul silma peal hoida. Selleks võtsin kasutusele treeningpäeviku. See oli lihtne ruuduline kaustik, mille iga kord trenni minnes kaasa võtsin. Sinna märkisin üles kõik harjutused, mida minu treening programm ette nägi ning harjutuste järgi, märkisin seeriad ja seejärel kordused peale sooritust. Nüüd järgmine kord, sain vihikust vaadata, mis minu eelmise korra tulemus oli ning püüda seda parandada. Kas siis raskust või korduste arvu tõstes. Selliselt on võimalik ise endaga võistelda ja uusi rekordeid püstitada. Seda tehes, lahkun iga kord treeningult suure naeratusega, sest tean, et olen midagi saavutanud ning sammukese lähemale jõudnud oma eesmärgile.
6. Ole sihikindel ning järjepidev.
7. Võta aega taastumiseks
Selline sai minu artikkel kõige põhilisemast, kuidas lihaseid kasvatada. Kui sul on midagi lisada või soovid lihtsalt arvamust avaldada, siis kirjuta palun alla kommentaaridesse. Küsimuste korral saada mulle e-kiri.