Kui tahad teada, mis on põhilisemad sammud mida läbida, et oma keha muuta endale meelepärasemaks, siis siit saad vastuse.
Enne kui alustame praktilise osaga, tahan sissejuhatuseks kirjutada kõige olulisemast. Milleks on vaimne ettevalmistus saavutamaks oma eesmärgid. Järgmised neli punkti aitavad sul rajal püsida ning vältida seisakuid.
1. Ära muretse pisiasjade pärast.
Tänapäeva ühiskonnas muretsevad inimesed liialt pisiasjade pärast ning alavääristavad palju olulisemaid. Näiteks, ei ole alguses pooltki nii oluline mida ja mis kell me midagi sööme sellest, kui palju me sööme. Kui sa ei ole veel tippatleet, siis ära muretse pisiasjade pärast ja keskendu ainult põhilisemale.
2. Motivatsioon tuleb hiljem.
Alguses võib olla raske leida motivatsiooni, et minna trenni või toitumist jälgida. Kuid kindlasti ei tasu sellepärast oma unistustest loobuda. Lihtsalt alusta ja sa näed, kuidas tulemustega, kaasneb ka motivatsioon. Mõtle sellele, mis tunded sind hiljem valdavad, kui oled lõpuks saavutanud oma ideaalse keha.
3. Kui läheb raskeks siis tea, et oled õigel teel.
Iga kord, kui kuuleme sõna ´vaev´, tulevad negatiivsed mõtted pähe. Kuid see ei peaks nii olema. Vaev teeb meid tugevaks ning aitab hinnata, mida oleme saavutanud. Olgu see siis hea haridus, töökoht, pere, raha, tervis või füüsiline vorm. Areng toimub ainult siis, kui oleme väljunud enda mugavustsoonist.
4. Usu iseendasse.
Me kõik oleme erinevad. Mis ühele inimesele on lihtne võib teisele tunduda väga raske, kuid siiski mitte võimatu. Füüsika seadused, mõjuvad meile kõik ühtemoodi ning tähtis on mitte alla anda.
Nüüd praktiline pool.
6 Kõige olulisemat sammu, mida järgides, saavutasin mina oma eesmärgid ja saavutad sinagi.
1. Määra enda päevane energia vajadus ehk PEV.
Enne kui alustame oma kehakoostise muutmist on väga oluline endale selgeks teha, kui palju me päevas energiat kulutame. See saab olema alustalaks meie järgnevatele kalkulatsioonidele.
Kõige lihtsam viis seda teha, on kasutada internetis leiduvaid kalkulaatoreid. Sinna sisestame oma soo, vanuse, kaalu, pikkuse, aktiivsuse taseme ja keha rasvaprotsendi (kuidas arvutada enda rasvaprotsenti loe SIIT). Nii lihtne see ongi (SIIT leiad ühe asjaliku kalkulaatori).
Nüüd saadud number on meie ligikaudne päevane energia vajadus(PEV), ehk nii palju peaksime päevas kaloreid tarbima, et oma hetke kaalu säilitada. Kui tahame kaalu langetada või tõsta, siis vastavalt sellele, kas vähendame või suurendame seda numbrit. Oluline on siinkohal teada, et kalkulaatoritega arvutatud tulemus võib olla väga erinev sinu tegelikust energia kulust. Sest need valemid ei ole koostatud individuaalselt ning lähtuvad üldistest parameetritest. Kuid sellegi poolest on see hea number millest alustada ning vastavalt muutustele kohandada.
2. Mis on sinu eesmärk?
Järgmine samm on paika panna oma eesmärk, ehk kas soovime kaalu langetada, tõsta või säilitada. Nüüd kui meil on teada päevane energia tarbimine(PEV), siis vastavalt eesmärgile kas vähendame, suurendame seda numbrit või jätame selle nii nagu on.
Näiteks kui eesmärgiks on kaalu alandada siis kõige optimaalsem kalori defitsiit on 20 kuni 25% PEV-ist ehk lahutame selle oma päevasest energia vajadusest.
Kui aga soovime kaalu tõsta ning lihaseid kasvatada, siis peame oma päevast energia vajadust suurendama, et tekiks kalori üleküllus. kõige optimaalsem üleküllus on 5 kuni 10% PEV-ist ehk liidame selle oma päevasele energia vajadusele. Kuidas täpsemalt enda energia vajadust, vastavalt eesmärkidele arvutada loe SIIT.
3. Määra põhitoitained.
Põhitoitained ehk rasvad, valgud, süsivesikud on väga olulised, et saaksime taastuda ning üleüldse elus püsida. Kuid mis puudutab tervislikku eluviisi ja kehakoostise muutmist, siis on väga tähtis leida nende vahel õige tasakaal. Tänapäeva ühiskonnas paraku, kipub see kaalukauss kalduma liialt ühele poolele. Liiga palju on meie menüüs rasvu ja süsivesikuid ning liiga vähe valku. Põhjuseks on inimeste vähene teadlikus ja valmistoitude tasakaalutus. Sellepärast julgustan inimesi rohkem valgurikkaid toiduaineid oma menüüsse lisama. Täpsemalt, kui oluline iga põhitoitaine on ning kuidas enda menüüd tasakaalustada vastavalt eesmärgile, loe SIIT.
4. Leia omale sobiv kalorite jälgimis vahend.
Täpne kalorite jälgimine võib olla väga stressitekitav. Minul endal kulus aastaid enne kui sain aru, kui tähtis see tegelikult on ja kuni leidsin enda jaoks sobiva vahendi millega seda teha. Kui eesmärgiks on midagi enamat, kui lihtsalt enam-vähem välja näha, siis ei saa sellest üle ega ümber. Nüüd on see minu jaoks kergem, kui muna praadimine. Sellepärast on väga oluline leida enda jaoks sobivaim vahend, et muuta see protsess võimalikult lihtsaks ja loomulikuks. Täpsemalt loe SIIT.
5. Vali sobiv treening programm.
Treening ja toitumine käivad alati käsikäes, kui tahame enda kehakoostist muuta. Treening teeb selle protsessi palju kiiremaks ja tulemused tunduvalt meelepärasemaks. Kuid oluline on leida enda jaoks õige treening programm, mis oleks efektiivne ning meeldiv ja mida suudaksid järgida. Kui tahame tõeliselt jalustrabavaid tulemusi on minu soovitus raskustega treening ning erineva intensiivsusega aeroobne tegevus. Esimesega tagame lihaste heaolu ja arengu, ning teisega saavutame vastupidavuse ja kiire kalorikulu. Täpsemalt treeningutest saad lugeda SIIT.
6. Ole järjepidev.
Järjepidevus on võti eduni. Ükskõik mis programm või toitumiskava meil parasjagu käsil on, siis ilma järjepideva tegevuseta, ei saavuta me oma eesmärke. Sellepärast, enne järgmise programmi või kava alustamist, peame mõtlema, kas ma suudan seda järjepidevalt teha? Kui vastus on ei, siis järelikult on tegemist kas nn. kiirlahendus stiilis dieediprogrammiga, mingi järjekordse moedieediga või ei sobi see lihtsalt sinu elustiiliga. Kõige kindlam viis saavutada oma unelmate keha terveks eluks on leida enda jaoks sobiv treening ja toitumis programm, mis oleks jätkusuutlik ning mis õpetaks meid toituma ja treenima eesmärgi nimel.
Tänapäevase kiire elutempo juures võib olla seda kõike, vähemalt alguses raske teha. Kuid pikemas plaanis tasub see kindlasti ära. Ning kui soovid seda enda jaoks võimalikult lihtsaks teha siis soovitan abi küsida kompetentselt treenerilt. Kes sure osa tööst sinu eest ära teeb.
Selline sai minu artikkel põhilisematest sammudest, mis viivad meid eesmärgini. Kui sul on midagi lisada või soovid lihtsalt arvamust avaldada, siis kirjuta palun alla kommentaaridesse. Küsimuste korral saada mulle e-kiri.