You are currently viewing Talent on ülehinnatud

Talent on ülehinnatud

Kui tahad teada, kui suurt rolli mängib edukaks saamises talent tegelikult ning mida teha, et ise edukamaks saada, siis siit saad vastuse.

Paljud inimesed arvavad, et kui keegi on milleski väga edukas, peab see olema seotud andekusega või õnnelike juhuste kokku langemisega. Näiteks kui vaatame tippsportlasi, kes peamiselt kuldmedaleid koju toovad või artiste, kes oma etteastetega pealtvaatajaid jalustrabavad. Siis tekib küll küsimus, et kuidas mõned inimesed nii osavad ja edukad on ja miks valdav osa elanikkonnast millegi erilisega silma paista ei suuda? Järelikult peab tegemist olema mingi kaasasündinud andega. Samas on ka neid kes väidavad, et edu saladus on kõvasti töötada ja oma oskuste lihvimiseks, palju aega pühendada.

See on selgelt natuke segadust tekitav teema, sest kõik me oleme kuulnud või näinud inimesi, kes on näiliselt väga edukaks saanud peaaegu ilma vaevata. Samas on ka palju neid, kes pühendanud tuhandeid tunde ja teinud rasket tööd millegi nimel, kuid tulemused on jäänud väga kesiseks.

Kas tõesti on võimalik tipptasemele jõuda ainult läbi õnnelike juhuste ja kaasasündinud ande või suudaksime ükskõik mida saavutada ka siis, kui oleme valmis selleks palju aega pühendama ning kõvasti vaeva nägema?

See on õige koht kust alustada, sest kui aus olla, siis kõik või vähemalt valdav enamus meist oleme kindlad, et kui keegi on milleski maailma parim, siis peab selle taga olema lisaks kõigele ka kaasasündinud anne. Samas on see ka väga loogiline. Sest kui me vaatame maailma parimaid võistlejaid, nagu näiteks seda oli Tiger Woods golfis, siis tundub see lausa eba loomulik, mida see mees suutis. Tiger mängis juba viie aastasena paremini kui enamus täisealisi golfi mängijaid. Ta oli nagu loodud selleks. Mis oli tema edu saladus? Kas oli see kaasasündinud anne või midagi muud, sellest räägin kohe täpsemalt.
Hiljuti lugesin ühte artiklit Tiger Woodsist ja kuidas ta nii vapustavaid tulemusi suutis golfi maastikul saavutada. Nimelt Tigeril oli tõesti üks kaasasündinud anne, kuid see ei olnud midagi sellist mida esmapilgul võiks arvata. See oli tema isa Earl Woods. Earl Woods oli võrratult hea golfi mängija ning treener. Ta oli oma karjääri jooksul välja õpetanud palju golfi mängijaid, kuid erilise pühendumuse osaliseks sai Tiger. Kes oli tema ainus poeg. Kohe kui Tiger oli sündinud, otsustas Earl teha temast maailma tasemel golfi mängija. Ta pani golfikeppi talle kätte juba siis, kui Tiger oli alles ühe aastane. Ta mõtles pidevalt välja uusi meetodeid kuidas väiksele poisile mäng selgeks teha. Et Tiger saaks lööki harjutada, pani Earl ta kõrgele pukile ja lasi tal golfikeppiga viibutada ning golfipalle lüüa. Samuti lasi Earl pidevalt Tigeril lihtsalt istuda ja vaadata, kui ta ise lööke harjutas, et poiss saaks õppida. Niimoodi veetis väike Tiger enda esimesed neli eluaastat, vaadates kuidas tema isa golfi mängis. Peale seda, umbes viie aastasena, andis tema isa Tigeri juba professionaalsete treenerite hoole alla ning muljet avaldavad tulemused ei lasknud ennast enam kaua oodata.

Need on asjad mida meie, kui kõrvalised isikud ei näe ja millele me ei mõtle. Me näeme ainult lõpptulemust ning teadmata, kui palju aega ja sügavuti pühendunult tööd selle kõige taga võib olla, ei aima me, tänu millele need suurepärased oskused ja saavutused tegelikult omandatud on.

Tiger Woodsi näide on vaid üks paljudest ning sama hästi oleks võinud see olla keegi teine. Ainuke põhjus miks sina ei ole nii osav kui Tiger Woods on see, et sinu isa ei olnud Earl Woods. 
Nüüd kui vaadata seda teemat natuke teise nurga alt, siis ei saa mainimatta jätta, et paljudel juhtudel mängib edu saavutamisel suurt rolli ka kaasasündinud anne. Nagu näiteks füüsilised omadused, mille on paika pannud meie geneetika. Ja ma ei pea selle all silmas kas oleme kõhnad või paksud, kuna seda ei määra geenid vaid pigem elustiil. Vaid hoopis seda, kas oleme lühikesed või pikad, nõrga või tugeva kehaehitusega. Näiteks kui sa oled 150 cm pikk, siis ilmselgelt ei saa sinust maailma tasemel korvpallurit, ükskõik kui palju sa ka harjutaks. Kuid näiteks jõutõstmises või rinnalt surumises võid küll vapustavaid tulemusi saavutada. 
Teiseks kui soovid tipp tasemel muusikuks või lauljaks saada, kuid sul puudub muusikaline kuulmine ja sa ei pea viisi. Siis tõenäoliselt ei ole mõistlik selle peale aega raisata, kuna takistused muutuvad peaaegu ületamatuteks ning väga raske on jätkata. Muidugi ei peagi see protsess olema lihtne. Edukaks saamine on raske ja see on täiesti normaalne, kuna kui see lihtne oleks, võiks igaüks tipus olla ja see ei oleks enam loogiline. Kõik ei saa olla võitjad. Oluline on nautida seda mida teed ning hinnata enda saavutusi ja seeläbi motiveerida ennast kui ka teisi edasi arenema. 

Järelikult kui tahame milleski väga osavaks saada, peame arvestama ka enda füüsiliste piirangutega. Siis saame olla kindlad, et kui piisavalt vaeva näeme ja õiges suunas edasi liigume, suudame saavutada maksimaalsed tulemused.

Siinkohal jõuamegi kõige olulisema osani, mis tegelikult teeb meist parimatest parima. Selleks on vaja kindlaks teha mis on meie tugevused, nõrkused ja millises suunas edasi pürgida ning selle nimel teadlikult ja kaalutletult töötada. Mida see täpsemalt tähendab, sellest räägin kohe lähemalt. 
Me kõik teame vanasõna ”harjutamine teeb meistriks” mis on küll tõsi, kuid iga kord selline lähenemine edu ei too. Kui me täpselt ei tea mida teha ja suures segaduses tormame ringi nagu peata kana, siis sellisel juhul ei tee harjutamine meid meistriks vaid healjuhul lihtsalt paremaks harjutajaks. Kuidas seda vältida, selleks mõtle hoolikalt läbi mis on esimene samm mida astuda, et enda eesmärgile lähemale jõuda ning praktiseeri seda. Kui see on edukalt läbitud, võta ette teine samm, siis kolmas, neljas jne. Niimoodi samm sammult edasi liikudes väldime segadusse sattumist ning siht püsib kindlamalt silmade ees. Kui jätad samme vahele siis on suure tõenäosusega sinu teekond eduni oluliselt raskendatud või koguni hukkule määratud. Näiteks kui tahan alustada dieeti, et soovimatust rasvast vabaneda, siis esimene samm oleks teha kindlaks enda päevane energia vajadus, teine samm on leida optimaalne kalori defitsiit, kolmas samm on koostada toitumisplaan ja seda ka järgida. Kui mul õnnestub need sammud edukalt läbida, siis saab minu kaalulangetus eduka ning tulemusliku alguse ilma piinavate isude ja energia langusetta. Kui aga need esimesed sammud vahele jätta, siis võib muutuda minu teekond eesmärgini väga vaevaliseks ja võin lõpetada hoopis halvemas seisus kui alustades olin. Paljud, kes on korduvalt püüdnud kaalust alla saada kuid edutult, kindlasti teavad, mis tunne on olla segaduses ja iseendas ning teistes pettunud. Olles teadmatuses, et milles viga võib olla ning lõpuks hakates vigu otsima sealt, kus neid kindlasti ei ole. Ehe näide on see, kui oled otsustanud alustada dieediga ning otsinud endale mingisuguse toitumis programmi, mis ei ole individuaalselt sinu jaoks kohandatud või on koostatud mõne omakasupüüdliku ”toitumis spetsialisti” poolt. Ning tulemuseks on raisatud aeg ja raha ilma märkimisväärsete või koguni vastupidiste tulemustega. Nimetame seda põrunud dieediks. 

Kui tahad midagi saavutada, olgu selleks siis füüsiline vorm, mingi oskus, osavus või ettevõtlus, siis kõige olulisem on valida õige suund ning samm sammu haaval edasi liikuda, ilma samme vahele jätmata.

Mis puutub harjutamisse, siis võiks arvata, et piisab kui lihtsalt korrata ühte ja sama mustrit ning seeläbi paremaks ja osavamaks saada. Kuid tegelikult nii lihtne see ei ole. Kui tahad võimalikult kiiresti mingis vallas areneda, siis lisaks kõigele on väga oluline ennast pidevalt sundida edasi liikuma ning piltlikult öeldes laiendada oma suutlikuse piire. Näiteks kui olen võtnud endale eesmärgiks pikkamaa jooksjaks hakata, siis on tähtis mitte lihtsalt palju treenida vaid teadlikult treenida. See tähendab, et treeningul iga kord ühes ja samas tempos joostes, ühte ja sama distantsi läbides, suudangi ainult seda ja mitte midagi enamat. Kui aga tahan mingisugust arengut näha, pean iga kord või aeg ajalt püüdma pisut rohkem kui eelneval korral ning niiviisi uusi rekordeid purustama. Samal ajal püüan pidevalt tehnikat korrigeerida ja kombineerida erinevaid meetodeid nagu sprint, sörk ja kõnd, et minu keha harjuks lisaks aeroobsele ka anaeroobse seisundiga ja oleks valmis kõigeks, mis maratonil ette võib tulla. See on kui võistlemine iseendaga ja minu arvates teeb ka treenimise palju huvitavamaks ning vähem rutiinseks. 

Kuid kas see on piisav, et saada maailma parimaks, kindlasti mitte. Et milleski maailma parim olla on vaja palju rohkem pühenduda ja ohverdada. Mis eristab parimaid keskpärasest on aastate ja aasta kümnete pikkune töö ja vaev. Kui minna tagasi Tiger Woodsi näite juurde, siis tema puhul on selgelt näha, et nii kaugele jõuda pidi ta pühendama terve oma elu golfile. Ning siin ongi mõtlemis koht kõigile, kes plaanivad mingil alal tipp tasemele jõuda. Mõtle hoolikalt läbi kui palju potentsiaali sul on konkreetsel alal tippu jõudmiseks ning kas oled valmis ohverdama suure osa enda elust selle saavutamuseks. Teiseks mõtle enda jaoks läbi, miks sa tahad sinna jõuda, kuhu iganes sa jõuda tahad. Sest see aitab sul olla sihikindlam ning väldib kõrvalekaldeid. Mõtle kindlasti ka sellele, et kas ala mille endale valinud oled on see mis sulle meeldib ja millega tahaksid pikka aega tegeleda. Ja ole enda suhtes aus, sest isegi kui oled peale aastatepikkust tööd ja vaeva saavutanud tipp tasemel oskused ja avastad, et sulle ei meeldigi see mida teed, siis oled jõudnud pehmelt üteldes tupikusse. Muidugi positiivne on see, et ükski elu jooksul omandatud oskus mööda külge maha ei jookse ning tuleb kasuks igal juhul. Seega proovida tasub. 

Lõpetuseks tahan veel öelda, et proovida tasub erinevaid asju. Sest alguses me tihti ei tea, mis meile sobiks või mida tahaksime teha. Paljudel juhtudel on inimesed alustanud millegagi mis neile alguses üldse ei sümpatiseerinud, kuid hiljem, kui on paranenud oskused ja toimunud mingisugune areng on hakkanud see neile väga meeldima.

Selline sai minu artikkel talendist. Kui sul on midagi lisada või soovid lihtsalt arvamust avaldada, siis kirjuta palun alla kommentaaridesse. Küsimuste korral saada mulle e-kiri.

Lisa kommentaar